Spis wydarzeń
Strona główna
Wydarzenia
Ostatnio dodane
5.1.2018
Ogłoszenie o konkursie na wspieranie realizacji zadań publicznych w 2018 roku
3.1.2018
Informacja o wyborze najkorzystniejszej oferty w przetargu nieograniczonym na odbiór i transport odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości położonych na terenie Gminy Żyrzyn
21.12.2017
Galeria fotografii: Uroczystość wręczenia Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie
19.12.2017
Historyczny rok - dwa nowe samochody ratowniczo-gaśnicze w naszej Gminie
19.12.2017
Galeria fotografii: zakup samochodu ratowniczo-gaœniczego dla OSP w Żyrzynie
19.12.2017
Galeria fotografii: zakup samochodu ratowniczo-gaœniczego dla OSP w Bałtowie
18.12.2017
Informacja z otwarcia ofert w przetargu nieograniczonym na odbiór i transport odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości położonych na terenie Gminy Żyrzyn
15.12.2017
Ostrzeżenie o oblodzeniach
15.12.2017
Kolejne nabory wniosków LGD "Zielony Pierścień"
15.12.2017
Bezpłatne warsztaty wykonywania rękodzieła ze słomy
14.12.2017
Infomacja o zmianach w rozkładzie jazdy autobusów komunikacji miejskiej
12.12.2017
Ogłoszenie o naborze na stanowisko urzędnicze w Urzędzie Gminy Żyrzyn
11.12.2017
Uchwały Rady Gminy Żyrzyn uchwalone 4 grudnia 2017 r.
8.12.2017
Przetarg nieograniczony na odbiór i transport odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości położonych na terenie Gminy Żyrzyn
8.12.2017
Dodatkowy nabór do udziału w projekcie "Zielona energia w Gminie Żyrzyn - montaż kolektorów słonecznych i kotłów na biomasę"
7.12.2017
Informacja o wynikach naboru na stanowisko urzędnicze w Samorządowej Administracji Placówek Oświatowych w Żyrzynie
28.11.2017
Przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych niezabudowanych, położonych w Osinach
28.11.2017
Obwieszczenie Wójta Gminy Żyrzyn o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Żyrzyn
24.11.2017
Zaproszenie na warsztaty makramy
24.11.2017
Podopieczni świetlicy w Żyrzynie - laureatami ogólnopolskich konkursów plastycznych
24.11.2017
Informacja o książce kulinarnej Kuriera Lubelskiego
20.11.2017
Galeria fotografii: Obchody Święta Niepodległości w Parafiance
20.11.2017
Galeria fotografii: Dożynki Powiatowe w Gołębiu
16.11.2017
Przypomnienie o obowiązku dokonania spisu zwierząt
10.11.2017
Regulamin konkursu plasycznego "Anioły Bożego Narodzenia"
31.10.2017
Galeria fotografii: Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej poległym podczas II Wojny Światowej mieszkańcom Borysowa
27.10.2017
Galeria fotografii: Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Moja Gmina za 20 lat - tu mieszkam, pracuję i wypoczywam"
27.10.2017
Informacja o żłobkach w Gminie Żyrzyn
27.10.2017
Wydarzenia: warsztaty florystyczne
27.10.2017
Informacja o projekcie: "Rozwój placówek wsparcia dziennego dzieci i młodzieży gmin wiejskich Powiatu Puławskiego"
3.10.2017
Uroczystość wręczenia nagród i wystawa prac laureatów konkursu plastycznego "Moja Gmina za 20 lat - tu mieszkam, pracuję i wypoczywam" w ramach projektu "Partycypacja w planowaniu przestrzennym"
Wycieczka laureatów konkursu "Najpiękniejsza Posesja w Gminie"

Konkurs na najpiękniejszą posesję w gminie 2006 rozstrzygnięty został w lipcu, natomiast 17 sierpnia, w nagrodę, laureaci konkursu zostali zaproszeni do udziału w jednodniowej wycieczce do Łańcuta i Leżajska.

Zwycięzcy konkursu zebrali się o godz. 600 w Żyrzynie obok Urzędu Gminy, po czym wyruszono w drogę mijając Lublin i Kraśnik. Na trasie zaplanowano krótką przerwę w Janowie Lubelskim na zwiedzanie Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

W głównym ołtarzu tego sanktuarium znajduje się obraz Najświętszej Marii Panny zwanej Łaskawą bądź Różańcową wykonany w połowie XVII wieku na wzór słynnego wizerunku Matki Bożej Śnieżnej z kościoła Santa Maria Maggiore w Rzymie. Obraz ten wpisany jest na listę cudownych. Orzeczenie w tej kwestii potwierdził biskup i oficjał lubelski Stanisław Raymud Jazierski 8 grudnia 1762 r. Na początku lat 80-tych ubiegłego stulecia rozpoczęto starania o koronację Matki Bożej w cudownym obrazie. Widome znaki obecności Maryi, prośby, gorące modlitwy i ofiara pracy wiernych zostały dostrzeżone i z rąk Ojca Świętego Jana Pawła II 8 września 1985 r. obraz Madonny został koronowany koronami papieskimi.

Kolejny przystanek wycieczki to już Łańcut, a właściwie wspaniały zamek w Łańcucie. Zwiedzanie rozpoczęto od pięknego parku krajobrazowego w stylu angielskim, który rozpościera się na zewnątrz fosy w kierunku na wschód od zamku zajmując ok. 36 ha. Zobaczyć tam można wiele gatunków drzew i krzewów zarówno krajowych jak też egzotycznych wśród których do najciekawszych zaliczyć można: sosnę wejmutkę, buk czerwonolistny, azalie pontyjskie, kokornak wielkolistny, miłorząb japoński, magnolie Soulange’a, platan klonolistny czy perełkowiec japoński.

Uczestników wycieczki zachwycił przede wszystkim zamek, który wybudowany został na polecenie Stanisława Lubomirskiego w latach 1629 - 1642. To on stworzył w Łańcucie jeden z najpotężniejszych dworów magnackich. Dzisiejszy swój kształt pałac zawdzięcza ostatniej wielkiej przebudowie z lat 1889 - 1912. Bogate zbiory sztuki, rzemiosła artystycznego, broni - prezentowane w przepięknych wnętrzach (w zamku jest około osiemdziesięciu pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych) przyciągają turystów z Polski i z zagranicy. Obejrzeć tam można reprezentacyjne sale i wspaniałe pokoje z różnych epok i w różnych stylach (między innymi salę balową, sypialnię chińską, apartament turecki, pokój bilardowy, salon zimowy, gabinet zwierciadlany). W skład rezydencji łańcuckiej wchodzi także powozownia z największą w Polsce kolekcją pojazdów konnych zgromadzonych w autentycznych zabudowaniach stajni i wozowni na przełomie XIX i XX wieku. Następnie uczestnicy wycieczki udali się do Boguchwały gdzie w Podkarpackim Ośrodku Doradztwa Rolniczego czekał na nich obiad. Po posiłku Pani Anna Rydzik - pracownik PODR zaproponował obejrzenie gospodarstwa, w którym prowadzona jest uprawa róż i anturium.

Na trasie wycieczki zaplanowano także koncert organowy w kościele O.O. Bernardynów w Leżajsku. Pochodzące z połowy XVII wieku organy leżajskie ufundowane przez rodzinę Potockich, są jednym z najciekawszych i zarazem najcenniejszych pod względem budowy i zdobnictwa - europejskich zabytków kultury materialnej. Organy mają trakturę mechaniczną - łącznie 75 głosów. Dodatkowo wyposażono je w efekty głosu kukułki, bębna (tympan), świergotu ptaszków oraz horribile, który jest połączeniem głosów kilku bębnów wydobywających się 10 piszczałek umieszczonych na bocznych filarach nawy głównej. Na szczycie prospektu organowego umieszczono ruchomego orła, który porusza skrzydłami i kłania się przed Najświętszym Sakramentem włączając się w cała wymowę teologiczną konstrukcji. Organy te posiadają również rzadko spotykany, nawet w największych tego typu instrumentach głos pedałowy - subkontrabas. Organowe piszczałki wykonane są z drewna, bambusa oraz metalu. Największa z nich ma ponad 10 m długości.

W drodze powrotnej do Żyrzyna na prośbę wycieczkowiczów autokar zatrzymał się na terenie Gminy Rudnik nad Sanem - znanego na terenie Polski i świata zagłębia wikliniarskiego. Panie były bardzo zainteresowane szerokim asortymentem koszy i koszyczków, kwietników, mebli i innych wyrobów z wikliny. Po zakupach, "obładowani koszami", około godziny 2100 wszyscy szczęśliwie dojechali do Żyrzyna.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wycieczki.

Menu główne
Odpady komunalne w Gminie Żyrzyn
Uchwały podatkowe i wzory deklaracji podatkowych
Wirtualny spacer po Gminie Żyrzyn
Partycypacja w planowaniu przestrzennym
Informacje o projekcie "Gmina Żyrzyn - gminą równego dostępu do Internetu"
Obchody
150. rocznicy
Bitwy pod Żyrzynem

Publikacja "Skarby Przyrody Powiatu Puławskiego"

Album
"Gmina Żyrzyn
tu warto być"
(format pdf - 12MB)
 
Gmina|Urząd|Rada|Wydarzenia|Ogłoszenia|Przetargi|Galerie|Gazeta|Polecane|OPS|Biblioteka|Stowarzyszenia|Wybory 2015