Dożynki Gminne w Żyrzynie (20 sierpnia 2023)

Dożynki Gminne 2023 pozostały już tylko miłym wspomnieniem
Piękna, słoneczna pogoda sprawiła, że zarówno mieszkańcy gminy jak i goście tak licznie przybyli na doroczne Święto Plonów.
Wójt Gminy Żyrzyn Pan Andrzej Bujek powitał zaproszonych gości i wszystkich przybyłych mieszkańców. Swoją obecnością zaszczyli uroczystości: Pan Krzysztof Szulowski – Poseł na Sejm RP, Pani Danuta Smaga – Starosta Puławski, Radni Sejmiku Województwa Lubelskiego – Pan Grzegorz Kapusta i Pan Piotr Rzetelski, Pani Agnieszka Drozd-Bownik – Dyrektor Departamentu Promocji, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie oraz Pan Marek Woch – Doradca Społeczny Ministra Edukacji i Nauki Pana Przemysława Czarnka.
Obecni także byli Radni Powiatu Puławskiego – Panowie Witold Michna i Tomasz Szymajda, jak również Pani Teresa Gruda – Przewodnicząca Rady Gminy Żyrzyn oraz Radni Rady Gminy Żyrzyn, sołtysi, druhowie strażacy, licznie zgromadzeni członkowie kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń, dyrektorzy i pracownicy jednostek samorządowych, kierownicy zakładów pracy z terenu gminy, podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Żyrzynie, a przede wszystkim rolnicy i członkowie ich rodzin.
Starostami Dożynek byli: Pani Alicja Michowska z Żyrzyna i Pan Adrian Wiak z Parafianki.
Dożynki Gminne tradycyjnie rozpoczęły się Mszą Świętą, którą koncelebrowali Księża z miejscowych Parafii z Żyrzyna, Parafianki i Osin: Ksiądz Kanonik Mirosław Sypuła, Ksiądz Paweł Janczak i Ksiądz Janusz Widelski. Homilię wygłosił Ksiądz Kanonik Edward Kozakiewicz. Bezpośrednio po zakończeniu Mszy nastąpiło dzielenie się chlebem wypieczonym w piekarni Gminnej Spółdzielni „SCh” w Żyrzynie.
Po okolicznościowych wystąpieniach zaproszonych gości scenę przejęli miejscowi artyści z KGW Kośmin, KGW „Zagrody Razem” z Zagród, KGW „Strażacy Razem” z Borysowa oraz KGW w Żyrzynie, których występy były nagrodzone gromkimi brawami.
Zgromadzeni widzowie licznie odwiedzali stoiska przygotowane przez: KGW z Borysowa, Kośmina, Wilczanki, Zagród i Żyrzyna oraz stoiska kół łowieckich „Sokół” i „Debra” uginające od pysznych produktów regionalnych. Swoją działalność promował także Bank Spółdzielczy z Cycowa Oddział w Żyrzynie.
Nie zabrakło przyjemności dla najmłodszych, którzy do woli korzystali z dmuchańców. Niewątpliwą atrakcją była możliwość przejażdżki na kucykach i konikach. Prawdziwą frajdą dla dzieciaków była też przyjemność poddania się malowaniu buźki. Radosne uśmiechy po takim „makijażu” żegnały wykonujące je Panie z Fundacji „Damy Radę”.
Twardy orzech do zgryzienia miała komisja konkursowa powołana do rozstrzygnięcia konkursu wieńców dożynkowych, gdyż wszystkie były piękne i przygotowane z sercem. Cieszyć może fakt, że jak słyszeliśmy, werdykt jurorów pokrywał się z odczuciami i wskazaniami publiczności.
W kategorii wieńca tradycyjnego 1 miejsce zdobyło KGW z Zagród, 2 nagrodę otrzymał wieniec z KGW w Żyrzynie, a 3 miejsce wieniec z KGW, wyróżnienie powędrowało do KGW z Kośmina.
W kategorii wieńca współczesnego zwyciężyło Stowarzyszenie „Zagrody Razem” z Zagród, 2 miejsce przypadło KWG „Borysów Razem” z Borysowa, a 3 Stowarzyszeniu „Niezapominajka” z Borysowa.
Wieńce z Zagród, będą reprezentowały Powiat Puławski na Dożynkach Wojewódzkich w Radawcu, a wszystkie pozostałe wieńce pojadą na Dożynki Powiatowe do Janowca. Zarówno dożynki powiatowe, jak i wojewódzkie odbędą się 27 sierpnia br.
Trzymajmy kciuki za zwycięstwa naszych pięknych wieńców.
Rozdane zostały także nagrody w konkursie organizowanym przez KGW z Zagród w partnerstwie z Lasami Państwowymi pod nazwą „Natura od kuchni”.
Gwiazdą wieczoru był wspaniale bawiący publiczność zespół „Piersi”.
Za przepiękną dekorację sceny i ołtarza dziękujemy Pani Elżbiecie Kałkowskiej, a wspaniale poprowadzoną uroczystość – Pani Oli Kozak-Kotowskiej.
Słowa podziękowania za przygotowanie dożynek kierujemy do pracowników samorządowych, druhów strażaków z OSP w Bałtowie i Żyrzynie oraz kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń, a także kół łowieckich i przedstawicieli banku, którzy wystawiali swoje stoiska.

Back to top