Dożynki Gminne w Żyrzynie (21 sierpnia 2022)

21 sierpnia 2022 roku Dożynki Gminne w lasku żyrzyńskim zwyczajowo rozpoczęliśmy polową Mszą Świętą koncelebrowaną przez trzech księży – Księdza Kanonika Mirosława Sypułę Proboszcza Parafii z Żyrzyna, Księdza Janusza Widelskiego Proboszcza Parafii w Osinach i Księdza Pawła Janczaka Proboszcza Parafii w Parafiance, który wygłosił homilię.
Po Mszy Świętej tradycyjnie dzielono się chlebem, który został upieczony w piekarni Gminnej Spółdzielni „SCH” w Żyrzynie. Starostami tegorocznych dożynek byli wyróżniający się rolnicy Pani Aleksandra Barańska z Żerdzi i Pan Andrzej Paluch z Bałtowa prowadzący swoje gospodarstwa rolne wraz z współmałżonkami.
Po części oficjalnej scenę przejęli artyści. Wiele wzruszeń dostarczył publiczności występ najmłodszych dzieciaków z nowo powstałego zespołu ludowego „Mały Żyrzyn”. Dobrze się wszyscy bawili słuchając pieśni ludowych w wykonaniu zespołów śpiewaczych z KGW Zagrody, Żyrzyn i Kośmin. Prawdziwe schow wykonali przedstawiciele KGW „Strażacy Razem” z Borysowa. Gromko oklaskiwany był również występ gości z Ukrainy.
W trakcie uroczystości nagrodzeni byli rolnicy, dostawcy największej ilości mleka do Mleczarni w Rykach. Dyplomy i bony towarowe Panom: Andrzejowi Frelidze ze Skrudek, Dariuszowi Cybuli z Wilczanki i Adamowi Sułkowi z Osin wręczył Pan Marcin Sulej.
Nagrody w konkursie wieńca tradycyjnego otrzymali: I – KGW „Zagrody Razem” z Zagród, II – KGW z Żyrzyna, III – KGW Kotliny, a wyróżnienie – KGW Kośmin. Nagrody w konkursie wieńca współczesnego powędrowały do: I – Stowarzyszenia „Niezapominajka” z Borysowa, II – KGW „Strażacy Razem” z Borysowa, III – KGW Wilczanka, wyróżnienie otrzymało KGW z Woli Osińskiej.
Przybyła wyjątkowo licznie publiczność nie tylko podziwiała piękne wieńce, ale także wspaniale udekorowane i przygotowane stoiska, prezentowane przez: KGW Zagrody, KGW Żyrzyn, KGW Borysów, KGW Wola Osińska, KWG Wilczanka, ale również Koło Łowieckie „Sokół”, przedstawicieli Oriflame i Bank Spółdzielczy w Żyrzynie.
Wszyscy obecni znajdowali coś dla siebie w oczekiwaniu na występ gwiazdy wieczoru – zespołu Łzy. Tylu widzów jeszcze chyba nigdy nie zgromadziło się w naszym amfiteatrze, świadczą o tym publikowane zdjęcia i komentarze w mediach.

Back to top