Wiadomości

Nabór wniosków na operacje w partnerstwie w zakresie włączenia społecznego seniorów, ludzi młodych lub osób w niekorzystnej sytuacji

Lokalna Grupa Działania „Zielony Pierścień” zaprasza organizacje pozarządowe do składania wniosków na realizacje projektów partnerskich mających na celu aktywizację i/lub integrację społeczności lokalnych w tym seniorów i ludzi młodych.
Na realizację operacji w partnerstwie (realizowanej przez co najmniej dwie organizacje pozarządowe) możliwe jest uzyskanie wsparcia w wysokości od 50 do 80 tys. zł (poziom pomocy aż do 100% kosztów kwalifikowanych).
Wnioskodawcami (partnerami) mogą być wyłącznie organizacje mające od co najmniej roku siedzibę lub oddział na terenie gmin: Baranów, Janowiec, Kazimierz Dolny, Końskowola, Kurów, Markuszów, Nałęczów, Puławy (gmina wiejska), Wąwolnica, Wojciechów oraz Żyrzyn.
Nabór prowadzony będzie w terminie od 31.03.2026 do 24.04.2026.
Więcej informacji ….

Nabór wniosków w zakresie tworzenia zagród edukacyjnych

Lokalna Grupa Działania „Zielony Pierścień” ogłosiła nabór wniosków w zakresie – tworzenie zagród edukacyjnych.
To idealna okazja dla rolników, którzy chcą rozwijać swoje gospodarstwa i dzielić się pasją do wsi z innymi.
Na utworzenie zagrody można uzyskać wsparcie w wysokości od 50 do 150 tys. zł (poziom pomocy aż do 85% kosztów).
Wsparcie dotyczy utworzenia Zagrody Edukacyjnej, czyli miejsca, w którym dzieci, młodzież lub turyści będą mogli uczyć się o:

  • produkcji roślinnej lub zwierzęcej,
  • przetwórstwie płodów rolnych,
  • ekologii i świadomym konsumpcjonizmie,
  • dziedzictwie kultury wsi, rzemiośle i rękodziele.

Warunek konieczny: w zagrodzie muszą znajdować się zwierzęta gospodarskie lub uprawy rolnicze przeznaczone do prezentacji.
Wnioski mogą składać rolnicy z terenu gmin: Baranów, Janowiec, Kazimierz Dolny, Końskowola, Kurów, Markuszów, Nałęczów, Puławy (gmina wiejska), Wąwolnica, Wojciechów oraz Żyrzyn.
Nabór będzie prowadzony od 31.03.2026 r. do 24.04.2026 r.
Więcej informacji …

Zadania zrealizowane w lutym 2026 roku w ramach projektu „Wdrożenie wspólnych standardów usług edukacyjnych poprzez realizację programów rozwojowych w szkołach gmin: Końskowola i Żyrzyn, wchodzących w skład MOF miasta Puławy”

W ramach projektu „Wdrożenie wspólnych standardów usług edukacyjnych poprzez realizację programów rozwojowych w szkołach gmin: Końskowola i Żyrzyn, wchodzących w skład MOF miasta Puławy” (numer projektu: FELU.10.05-IZ.00-0014/25) zrealizowano w lutym 2026 roku następujące zadania:
W szkole podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żyrzynie odbyły się zajęcia ogólnorozwojowe w klasach 1–3, które kluczowo wpływają na zdrowie i prawidłową postawę dzieci. Regularna aktywność fizyczna wspiera rozwój motoryki, a gry zespołowe sprzyjają integracji grupy. To przede wszystkim dobra zabawa, która buduje pozytywne nawyki na przyszłość.

Debata nad Raportem o stanie Gminy Żyrzyn za 2025 rok

Raport o stanie Gminy Żyrzyn za 2025 rok
Zgodnie z art. 28aa ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2025 r. poz. 1153 ze zm.) Wójt Gminy Żyrzyn w terminie do 31 maja 2026 r. przedstawia Radzie Gminy Żyrzyn Raport o stanie Gminy Żyrzyn za 2025 rok.
W debacie nad Raportem o stanie Gminy Żyrzyn za 2025 r. zabierają głos bez ograniczeń Radni Rady Gminy Żyrzyn.
W debacie nad Raportem o stanie Gminy Żyrzyn za 2025 rok mogą także zabierać głos mieszkańcy Gminy Żyrzyn.
Mieszkańcy, którzy chcieliby zabrać głos w debacie, zobowiązani są złożyć pisemne zgłoszenie do Przewodniczącego Rady Gminy Żyrzyn, poparte podpisami, co najmniej 20 osób.
Zgłoszenie składa się najpóźniej w dniu roboczym poprzedzającym dzień, na który zwołana została sesja, podczas której będzie przedstawiony Raport o Stanie Gminy Żyrzyn za 2025 rok.
Mieszkańcy są dopuszczani do głosu według kolejności otrzymania przez Przewodniczącego Rady Gminy Żyrzyn zgłoszenia.
Liczba mieszkańców biorących udział w debacie nie może być większa niż 15 osób (art. 28aa ust. 8 ustawy o samorządzie gminnym).
Sesja, na której zostanie przedstawiony Raport o stanie Gminy Żyrzyn za 2025 rok, odbędzie się 13 kwietnia 2026 r. (poniedziałek) w sali konferencyjnej w budynku Urzędu Gminy Żyrzyn i rozpocznie się o godzinie 14:30.
Zgłoszenia do debaty przyjmowane będą do 10 kwietnia 2026 r. (piątek) do godziny 15:00 w Sekretariacie Urzędu Gminy Żyrzyn przy ul. Powstania Styczniowego 10.

Formularz zgłoszenia udziału w debacie
Raport o stanie Gminy Żyrzyn za 2025 rok

Program sterylizacji zwierząt należących do mieszkańców Gminy Żyrzyn

Od 23.02.2026 do 30.09.2026 (lub do wyczerpania środków finansowych) będzie realizowany program sterylizacji zwierząt (suk i kotek) należących do mieszkańców Gminy Żyrzyn, finansowany w 50% z budżetu w 2026 roku.
Celem akcji jest popularyzacja zabiegu, który pomaga ograniczyć niekontrolowane rozmnażanie, zmniejsza ryzyko niektórych chorób oraz poprawia zachowanie i komfort życia zwierzęcia.
Sterylizacja zmniejsza skłonność do włóczęgostwa, dzięki czemu zmniejsza się także ryzyko np. potrąceń i wypadków na drogach.
Gmina pokrywa 50% kosztów wyłącznie sterylizacji standardowej z uwzględnieniem sterylizacji aborcyjnej, oraz 50% oznakowania chipem w przypadku jego braku.
Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem programu i do wzięcia udziału w programie.
W ramach programu sterylizacji nie będzie możliwości skorzystania z dofinansowania zabiegu kastracji.

Regulamin określający szczegółowe zasady sterylizacji
Wniosek właściciela o wykonanie zabiegu sterylizacji

Back to top