Dożynki Prezydenckie w Spale (15 września 2019)

W dniach 13–15 września 2019 roku Gmina Żyrzyn reprezentowała województwo lubelskie na ogólnopolskich uroczystościach święta planów w Spale.
W konkursie na „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy” o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej brał udział wieniec wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich „Zagrody Razem”. Komisja konkursowa pod przewodnictwem dr Barbary Fedyszak–Radziejowskiej, doradcy prezydenta, etnografki i socjologa oceniała zgodność z tradycją, technikę wykonania, różnorodność użytych zbóż, ziół i kwiatów oraz walory estetyczne. Wieniec Koła Gospodyń Wiejskich „Zagrody Razem” został dostrzeżony przez komisję konkursową i zajął drugie miejsce w konkursie, po wieńcu reprezentującym województwo świętokrzyskie.
Część oficjalna uroczystości z Parą Prezydencką rozpoczęła się w niedzielę Mszą Świętą i korowodem z wieńcami. Naszemu wieńcowi towarzyszył w strojach ludowych Zespół Pieśni i Tańca „Powiśle”.
Po części oficjalnej Para Prezydencka odwiedzała Miasteczko Regionów, gdzie województwa prezentowały lokalne potrawy i produkty. Stoisko stylizowane na wiejską lubelską izbę cieszyło się dużym zainteresowaniem odwiedzających je gości. Weekend pełen pozytywnych emocji i wrażeń zakończył się wizytą Pary Prezydenckiej i Ministra Rolnictwa.
Przed kobietami z Kołem Gospodyń Wiejskich „Zagrody Razem” kolejne wyzwanie. Po sukcesie na dożynkach wojewódzkich w Radawcu, w roku 2020 ponownie będą reprezentowały nasze województwo na Dożynkach Prezydenckich w Spale.

Back to top