Dożynki Gminne w Żyrzynie (18 sierpnia 2019)

W niedzielę 18 sierpnia 2019 roku przy sprzyjającej pięknej pogodzie licznie zgromadzeni rolnicy i mieszkańcy naszej gminy, a także przybyli goście uczestniczyli w dożynkach gminnych.
Dożynki Gminne tradycyjnie rozpoczęły się Mszą Świętą odprawioną w intencji rolników, po której Starostowie Dożynkowi – Joanna Wolska z Parafianki i Stefan Wiśniewski z Zagród, księża: Ks. Eugeniusz Mikita, Ks. Mirosław Sypuła i Ks. Jarosław Waś, Poseł na Sejm RP – Krzysztof Szulowski, Wójt Gminy Żyrzyn – Andrzej Bujek, Przewodnicząca Rady Gminy Żyrzyn – Teresa Gruda, Wicestarosta Puławski – Leszek Gorgol, Przewodniczący Rady Powiatu Puławskiego – Janusz Wawerski oraz przedstawiciele Wojewody Lubelskiego i Marszałka Województwa Lubelskiego podzielili się z uczestnikami uroczystości tegorocznym chlebem upieczonym w piekarni Gminnej Spółdzielni „SCH” w Żyrzynie.
W dalszej części uroczystości zgromadzona publiczność miała okazję posłuchać kilku utworów ludowych wykonanych przez: Zespół Śpiewaczy „Niezapominajka” z Borysowa, Zespół Śpiewaczy Koła Gospodyń Wiejskich z Żyrzyna i Zespół Śpiewaczy „Zagrodzka Nuta” z Zagród.
W trakcie uroczystości dożynkowych komisje konkursowe wyłoniły zwycięzców konkursu wieńców dożynkowych i stoisk regionalnych.
Konkurs wieńców dożynkowych w kategorii wieniec tradycyjny:
1. miejsce – Stowarzyszenie „Zagrody Razem” z Zagród,
2. miejsce – Goło Gospodyń Wiejskich z Żyrzyna,
3. miejsce – Zespół Śpiewaczy „Kotlinianki” z Kotlin.
Wyróżnienia: Koło Gospodyń Wiejskich z Osin i Koło Gospodyń Wiejskich z Wilczanki.
Konkurs wieńców dożynkowych w kategorii wieniec współczesny:
1. miejsce – Stowarzyszenie „Niezapominajka” z Borysowa,
2. miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Kośmina,
3. miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Żerdzi,
Wyróżnienia: Koło Gospodyń Wiejskich z Jaworowa, Koło Gospodyń Wiejskich „Strażacy Razem” z Borysowa i Stowarzyszenie „Zagrody Razem” z Zagród.
Konkurs stoisk regionalnych:
1. miejsce – Stowarzyszenie „Zagrody Razem” z Zagród,
2. miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Żyrzyna,
3. miejsce – Stowarzyszenie Edukacja, Rozwój, Aktywność „Era Kotlin” z Kotlin.
Wyróżnienia: Stowarzyszenie „Niezapominajka” z Borysowa i Koło Gospodyń Wiejskich z Żerdzi.

Back to top