Dożynki Gminne w Żyrzynie (15 sierpnia 2021)

15 sierpnia 2021 r. zapamiętamy jako radosny dzień, gdyż po wielu trudach walki z pandemią i po roku przerwy znów mogliśmy uroczyście obchodzić święto plonów.
Uroczystości rozpoczęliśmy mszą świętą odprawioną w intencji rolników i ich rodzin oraz mieszkańców gminy, którą celebrowali księża proboszczowie – Mirosław Sypuła z Żyrzyna i Janusz Widelski z Osin.
Po poświęceniu wieńców i chleba, upieczonego w żyrzyńskiej piekarni, wszyscy obecni na uroczystościach mogli się nim solidarnie podzielić.
Zaszczytną funkcję Starostów Dożynkowych pełnili: Aleksandra Bakiera z Żyrzyna i Sławomir Wrótny z Borysowa.
Życzenia rolnikom złożył Wójt Gminy Żyrzyn Andrzej Bujek, jak również: doradca Ministra Edukacji i Nauki Marek Woch, Marek Krakowski występujący w imieniu Marszałka Województwa Lubelskiego, a także Tomasz Szymajda reprezentujący Starostę i Zarząd Powiatu Puławskiego. Listy do rolników skierowali także Wicewojewoda Lubelski Robert Gmitruczuk i Poseł na Sejm RP Krzysztof Szulowski.
Zgromadzeni goście mogli podziwiać 9 wspaniałych wieńców dożynkowych. Wszystkie zostały docenione i nagrodzone.
W kategorii wieńców tradycyjnych nagrody otrzymali:
I nagroda – KGW w Zagrodach,
II nagroda – KGW w Żyrzynie,
III nagroda – Stowarzyszenie Mieszkańców Pradoliny Wieprza „Kossakówka” w Kośminie,
wyróżnienie – KGW w Wilczance.
W kategorii wieńców współczesnych nagrody otrzymali:
I nagroda – KGW „Strażacy Razem” w Borysowie,
II nagroda – Stowarzyszenie „Zagrody Razem” w Zagrodach,
III nagroda – Mieszkańcy Wsi Żerdź,
wyróżnienia – KGW w Woli Osińskiej i Stowarzyszenie „Niezapominajka” w Borysowie.
Część artystyczna była bardzo bogata, a wykonawcy byli gromko nagradzani brawami.
Na scenie kolejno prezentowali się ludowi artyści, brawurowo wykonując przygotowany repertuar.
Jako pierwszy wystąpił zespół seniorów z Dziennego Domu Pomocy w Żerdzi, następnie zespół śpiewaczy z KGW Żyrzyn i kolejno: zespół śpiewaczy „Zagrodzka Nutka” z Zagród, zespół stowarzyszenia „Strażacy Razem” z Borysowa i zespół ze stowarzyszenia „Niezapominajka” z Borysowa.
Gwiazdą wieczoru był Antek Smykiewicz z zespołem, który tak oczarował publiczność, że po koncercie napływały do organizatorów prośby o zaproszenie tych samych wykonawców za rok.
Uczestnicy uroczystości mogli także podziwiać pięknie przygotowane stoiska promujące rękodzieło i produkt regionalny. Wszyscy chwalili smakowite wypieki i potrawy regionalne przygotowane przez miejscowe koła gospodyń i członków stowarzyszeń.
W trakcie uroczystości dożynkowych trwała również Loteria Szczepionkowa, do której zgłosiło się 136 osób w pełni zaszczepionych przeciwko Covid-19. W trakcie losowania 12 szczęśliwców otrzymało bony upominkowe o wartości 200 zł.
Równocześnie z akcją nagradzania osób zaszczepionych, w SPZOZ w Żyrzynie prowadzona była akcja szczepienia chętnych jednodawkową szczepionką Johnson&Johnson – z tej okazji skorzystało 10 osób.
Prowadzącą uroczystości była Pani Aleksandra Kozak-Kotowska – artysta plastyk, autorka plakatu dożynkowego, która w imieniu Wójta podziękowała i pogratulowała wszystkich nagrodzonym. Szczególne słowa uznania skierowała do Pani Eli Kałkowskiej – autorki dekoracji, jak również wszystkich osób, które pracowały przy organizacji tego święta na każdym jego etapie: od pomysłu, przez scenariusz, dobór wykonawców, przygotowanie dyplomów i protokołów na konkursy, opracowania zaproszeń, rozplanowania zadań oraz zapewnienia sprawnego przebiegu imprezy. Słowa podziękowania skierowane były również do piekarzy żyrzyńskiej piekarni, jak i druhów strażaków z OSP Żyrzyn.
Mamy nadzieję, że tegoroczne dożynki zapadną wszystkim na długo w pamięci. Do zobaczenia za rok.

Back to top