Dożynki Gminne i Pierwsza Wojewódzka Biesiada Muzyczna „COVER SHOW”

W niedzielę 26 sierpnia 2018 roku, mimo niesprzyjającej deszczowej pogody, mieszkańcy Gminy Żyrzyn i przybyli goście byli świadkami i uczestnikami wielu wydarzeń.
Dożynki Gminne tradycyjnie rozpoczęły się Mszą Świętą odprawioną w intencji rolników, po której Starostowie Dożynkowi: Pani Agnieszka Kuta z Woli Osińskiej i Pan Zbigniew Rybak z Żyrzyna, księża: Ks. Eugeniusz Mikita, Ks. Mirosław Sypuła, Ks. Eugeniusz Dobosz i Ks. Jarosław Waś, Wójt Gminy Żyrzyn – Pan Andrzej Bujek i Starosta Puławski – Pan Witold Popiołek podzielili się z uczestnikami uroczystości tegorocznym chlebem upieczonym w piekarni Gminnej Spółdzielni „SCH” w Żyrzynie.
W dalszej części uroczystości zgromadzona publiczność miała okazję posłuchać kilku utworów ludowych wykonanych przez Zespół Śpiewaczy, w którego skład wchodziły panie z Żyrzyna, Borysowa i Zagród, specjalnie przygotowane na tę okoliczność przez Panią Halinę Kozak.
W trakcie uroczystości dożynkowych komisje konkursowe wyłoniły zwycięzców konkursu wieńców dożynkowych i stoisk regionalnych.

Konkurs wieńców dożynkowych w kategorii wieniec tradycyjny:
1 miejsce – Stowarzyszenie „Zagrody Razem” z Zagród,
2 miejsce – Goło Gospodyń Wiejskich z Żyrzyna,
3 miejsce – Zespół Śpiewaczy „Kotlinianki” z Kotlin.
Wyróżnienia: Koło Gospodyń Wiejskich z Kośmina i Koło Gospodyń Wiejskich z Woli Osińskiej.

Konkurs wieńców dożynkowych w kategorii wieniec współczesny:
1 miejsce – Stowarzyszenie „Niezapominajka” z Borysowa.
Wyróżnienie: Koło Gospodyń Wiejskich z Osin.

Konkurs stoisk regionalnych:
1 miejsce – Stowarzyszenie „Zagrody Razem” z Zagród,
2 miejsce – Stowarzyszenie Edukacja, Rozwój, Aktywność „Era Kotlin” z Kotlin,
3 miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Żyrzyna.
Wyróżnienia: Stowarzyszenie „Niezapominajka” z Borysowa i Koło Gospodyń Wiejskich z Kośmina.

Po raz pierwszy w ramach podpisanego porozumienia partnerskiego odbyła się w Żyrzynie Wojewódzka Biesiada Muzyczna „COVER SHOW”. Głównym organizatorem tego przedsięwzięcia był Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie i osobiście Pan Dyrektor Artur Sępoch, którego pracownicy opracowali regulamin konkursowy, dokonali wyboru wykonawców i dbali o sprawny jego przebieg. W ramach tego przedsięwzięcia widzowie mogli wysłuchać występów 6 zespołów.
Wydarzeniami towarzyszącymi Dożynkom i Biesiadzie Muzycznej był „Żyrzyński Bieg dla Niepodległej”, stoisko historyczne upamiętniające 155. rocznicę Bitwy pod Żyrzynem z okresu Powstania Styczniowego, pokaz samochodów retro oraz liczne atrakcje dla dzieci.
Gwiazdą wieczoru był Zespól „Leszcze” z Maciejem Miecznikowskim, który porwał do zabawy i śpiewu licznie zgromadzanych widzów.
Organizatorami wszystkich projektów zaprezentowanych w ten świąteczny dzień były: Gmina Żyrzyn, Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie, Starostwo Powiatowe w Puławach i Stowarzyszenie „Gloria Vicitis” z Żyrzyna.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z dożynek.

Back to top