Spis wydarzeń
Strona główna
Wydarzenia
Ostatnio dodane
5.1.2018
Ogłoszenie o konkursie na wspieranie realizacji zadań publicznych w 2018 roku
3.1.2018
Informacja o wyborze najkorzystniejszej oferty w przetargu nieograniczonym na odbiór i transport odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości położonych na terenie Gminy Żyrzyn
21.12.2017
Galeria fotografii: Uroczystość wręczenia Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie
19.12.2017
Historyczny rok - dwa nowe samochody ratowniczo-gaśnicze w naszej Gminie
19.12.2017
Galeria fotografii: zakup samochodu ratowniczo-gaœniczego dla OSP w Żyrzynie
19.12.2017
Galeria fotografii: zakup samochodu ratowniczo-gaœniczego dla OSP w Bałtowie
18.12.2017
Informacja z otwarcia ofert w przetargu nieograniczonym na odbiór i transport odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości położonych na terenie Gminy Żyrzyn
15.12.2017
Ostrzeżenie o oblodzeniach
15.12.2017
Kolejne nabory wniosków LGD "Zielony Pierścień"
15.12.2017
Bezpłatne warsztaty wykonywania rękodzieła ze słomy
14.12.2017
Infomacja o zmianach w rozkładzie jazdy autobusów komunikacji miejskiej
12.12.2017
Ogłoszenie o naborze na stanowisko urzędnicze w Urzędzie Gminy Żyrzyn
11.12.2017
Uchwały Rady Gminy Żyrzyn uchwalone 4 grudnia 2017 r.
8.12.2017
Przetarg nieograniczony na odbiór i transport odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości położonych na terenie Gminy Żyrzyn
8.12.2017
Dodatkowy nabór do udziału w projekcie "Zielona energia w Gminie Żyrzyn - montaż kolektorów słonecznych i kotłów na biomasę"
7.12.2017
Informacja o wynikach naboru na stanowisko urzędnicze w Samorządowej Administracji Placówek Oświatowych w Żyrzynie
28.11.2017
Przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych niezabudowanych, położonych w Osinach
28.11.2017
Obwieszczenie Wójta Gminy Żyrzyn o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Żyrzyn
24.11.2017
Zaproszenie na warsztaty makramy
24.11.2017
Podopieczni świetlicy w Żyrzynie - laureatami ogólnopolskich konkursów plastycznych
24.11.2017
Informacja o książce kulinarnej Kuriera Lubelskiego
20.11.2017
Galeria fotografii: Obchody Święta Niepodległości w Parafiance
20.11.2017
Galeria fotografii: Dożynki Powiatowe w Gołębiu
16.11.2017
Przypomnienie o obowiązku dokonania spisu zwierząt
10.11.2017
Regulamin konkursu plasycznego "Anioły Bożego Narodzenia"
31.10.2017
Galeria fotografii: Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej poległym podczas II Wojny Światowej mieszkańcom Borysowa
27.10.2017
Galeria fotografii: Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Moja Gmina za 20 lat - tu mieszkam, pracuję i wypoczywam"
27.10.2017
Informacja o żłobkach w Gminie Żyrzyn
27.10.2017
Wydarzenia: warsztaty florystyczne
27.10.2017
Informacja o projekcie: "Rozwój placówek wsparcia dziennego dzieci i młodzieży gmin wiejskich Powiatu Puławskiego"
3.10.2017
Uroczystość wręczenia nagród i wystawa prac laureatów konkursu plastycznego "Moja Gmina za 20 lat - tu mieszkam, pracuję i wypoczywam" w ramach projektu "Partycypacja w planowaniu przestrzennym"

"Niezapominajka przypomina, o czym masz nie zapominać" - obchody Dnia Polskiej Niezapominajki

Wprawdzie Dzień Polskiej Niezapominajki obchodzony jest 15 maja, lecz każda data jest dobra, jeśli tylko nie zapomina się czemu to święto ma służyć.

W ostatnią sobotę maja niezapominajki szukaliśmy w Borysowie.

Takie uroczystości z ogromną ilością atrakcji mieszkańcy Borysowa zorganizowali po raz trzeci. Tradycyjnie już oprócz władz samorządowych, pracowników ODR w Końskowoli, dyrektorów szkół i przedszkola, zaproszono delegacje z wszystkich kół gospodyń wiejskich z terenu gminy Żyrzyn. Opiekę duchową tak zebranej grupy sprawował ksiądz proboszcz Tadeusz Siwkiewicz.

Uczestnicy spotkania zebrali się obok budynku, w którym dawniej mieściła się szkoła filialna, a teraz oprócz oddziału przedszkolnego znajduje się tam aktywnie działająca i prowadzona przez Panią Krystynę Nakonieczną Izba Tkactwa Regionalnego. Uczestnicy spotkania z wielką przyjemnością zwiedzili to miejsce wpisując się do księgi pamiątkowej.

Obok remizy miejscowi rolnicy oczekiwali już z sześcioma wozami "zaprzężonymi" w mechaniczne konie, aby pokazać gościom uroki okolic Borysowa.

Wszyscy ze śmiechem, a nawet śpiewem na ustach zasiedli więc w wozach, aby wyruszyć w tajemniczą podróż.

Pogoda była piękna, to na pewno niezapominajka - ten śliczny skromny kwiatek sprowadziła tego dnia kolor nieba na borysowską ziemię.

Polną drogą obok remizy OSP wyruszyliśmy więc, aby się zbliżyć do przyrody. Kiedy tylko znikły zabudowania wsi, poczuliśmy zapach świeżo skoszonej trawy i suszonego siana, zapach akacji i lasu. Nasze oczy cieszyło nie tylko błękitne niebo i słońce, ale także kolory kwiatów - biały, różowy i fioletowy. Kiedy wjechaliśmy już do lasu mogliśmy cieszyć się widokiem zawiązek jagód, kwitnącymi krzakami malin leśnych i jeżyn. Cała trasa, jaką wybrali organizatorzy przebiegała leśnymi drogami na dużym odcinku tuż obok jeziora Piskory. Mogliśmy więc podziwiać bogactwo lilii wodnych, które złotym kolorem przebijały się wśród zieleni. Widzieliśmy wiele gatunków drzew: stare wierzby rosnące na piasku, piękne świerki, dęby szypułkowate i brzozy. Słyszeliśmy niezliczone gatunki ptaków, bo przecież Jezioro Piskory to ostoja ptactwa wodno-błotnego na Lubelszczyźnie. Przez całą drogę leśnej wędrówki w strefie ekotonowej obserwowaliśmy, w jaki sposób zmienia się tam roślinność charakterystyczna dla poszczególnych siedlisk. Na krótki odpoczynek zatrzymaliśmy się przy leśnej wydmie - miejscu z pomostem widokowym. Widok, tak ogromnego obszaru - ponad 200 ha, które zajmuje Jezioro Piskory - wprawił nas w zachwyt, ale wywołał także smutek, bo smutne jest jezioro bez wody.

Ten piękny rezerwat przyrody zasilany jest głównie wodami powierzchniowymi, ale suche ostatnie lata i zimy bez śniegu spowodowały, że woda zbiera się tylko w kilku miejscach (jest ich może 5-6) na tafli całego jeziora.

Trochę wiec zadumani wróciliśmy do Borysowa, a tu na skraju lasu czekała niespodzianka. Wśród starych wysokich drzew przy iskrzącym się ognisku czekały Panie ze smakowitym poczęstunkiem. Był świetny wiosenny bigos, kiełbaski, kaszanka, sałatki, napoje i słodycze. Ponieważ wycieczka wokół Jeziora Piskory trwała około 2 godzin, a pora była obiadowa wszystkim aż ślinka kapała do tych smakołyków.

Zbliżała się pora majówki. Ksiądz Kanonik Siwkiewicz i leśni pielgrzymi odśpiewali litanię i pieśni Maryjne, które echem poniosły się po okolicy.

Czy Święto Borysowskiej Niezapominajki było udane?

Na pewno tak. Zbliżyło ludzi do przyrody i do siebie.

Wielkim pragnieniem organizatorów tego Święta jest, aby niezapominajkę pamiętano nie tylko w maju, a pragnieniem Pani Sołtys Moniki Szaruga jest, aby ten kwiat stał się ozdobą wsi Borysów. Niech rośnie wszędzie: w ogrodach, na balkonach, przy kapliczce, wokół szkoły i remizy strażackiej. Niech stanie się symbolem, który będzie przypominał o ochronie starych drzew, oczek wodnych, ostoi ptactwa, ulubionych ścieżek leśnych.

Niech ten skromny kwiatek zawsze nam mówi "niezapominajka przypomina, o czym masz nie zapominać" - o miejscu w którym żyjesz, o tradycji, o przyrodzi,e o serdecznych ludziach, których tak wielu w gościnnym Borysowie.

Dziękujemy im za to świętowanie i za życzliwość i ciepło z jakim nas przyjęli.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z obchodów.

I.Góźdź

Menu główne
Odpady komunalne w Gminie Żyrzyn
Uchwały podatkowe i wzory deklaracji podatkowych
Wirtualny spacer po Gminie Żyrzyn
Partycypacja w planowaniu przestrzennym
Informacje o projekcie "Gmina Żyrzyn - gminą równego dostępu do Internetu"
Obchody
150. rocznicy
Bitwy pod Żyrzynem

Publikacja "Skarby Przyrody Powiatu Puławskiego"

Album
"Gmina Żyrzyn
tu warto być"
(format pdf - 12MB)
 
Gmina|Urząd|Rada|Wydarzenia|Ogłoszenia|Przetargi|Galerie|Gazeta|Polecane|OPS|Biblioteka|Stowarzyszenia|Wybory 2015